Sinemasia.com * Güney Kore ve Uzak Doğu Sinema & Kültür Sitesi    

Go Back   Sinemasia.com * Güney Kore ve Uzak Doğu Sinema & Kültür Sitesi > Diğer Bölümler > Şey Burası;

Seçenekler Stil
Alt 24-10-2009, 20:51   #1
nagihan
Senior Member

nagihan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Karizma Gücü :
Karizma Puanı : 2070
nagihan has a reputation beyond reputenagihan has a reputation beyond reputenagihan has a reputation beyond reputenagihan has a reputation beyond reputenagihan has a reputation beyond reputenagihan has a reputation beyond reputenagihan has a reputation beyond reputenagihan has a reputation beyond reputenagihan has a reputation beyond reputenagihan has a reputation beyond reputenagihan has a reputation beyond repute
Red face Süveyş Kanalı'nı Hangi Ülke Yaptı.??

Bugün dersanede hoca Süveyş Kanalı kım yaptı dedi..
bende hemen atladım İngilizler hocam fılan...
hoca Fransızlar dıyo...
hayır hocam İngilizler...
hayır Fransızlar..
hayır Ingilizler....

bende cok cok cok emınım hanıı...
sonra hoca ben bıda arastırır bakarım ama Fransızlar dedii...
bende ınternetten fılan baktım ole dogru duzgun bulamadım...
bazı hocalarda farklı dıyo..
gecen senede bu tartısma olmustu bı cocukla ben tartıstıydım...
sonunda hoca İngilizler dedi..
kıtaplarda farkı farklı soluyo...

Kesın bılıyorum dıyen varsa solesın bende rahatlıyım hocada..
nagihan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 24-10-2009, 20:55   #2
nagihan
Senior Member

Karizma Gücü :
nagihan has a reputation beyond reputenagihan has a reputation beyond reputenagihan has a reputation beyond reputenagihan has a reputation beyond reputenagihan has a reputation beyond reputenagihan has a reputation beyond reputenagihan has a reputation beyond reputenagihan has a reputation beyond reputenagihan has a reputation beyond reputenagihan has a reputation beyond reputenagihan has a reputation beyond repute

Alıntı:
Kızıldenizle Akdenizi birleştiren kanal. Fransız mühendisi Ferdinand de Lessepsin teşebbüsüyle 1869 yılında açılmıştır. Kanalın Portsaitten Süveyş şehrine kadar olan uzunluğu 168 kilometredir. Genişliği, su yüzünde 80 – 135 metre, su dibinde 45 – 100 metredir. Derinliği 11 – 12 metreye ulaşır. Süveyş kanalının XIX. yüzyılın sonlarında işletmeye açılması ile Hint Okyanusu ve Büyük Okyanus yolu, Avrupa’ya çok yaklaşmıştır. Bu yolla İngiltere ile Hindistan arasındaki deniz yolu, yarı yarıya kısalmıştır. Süveyş kanalının, deniz yolunda sağladığı bu büyük fayda sonucu, dünyanın siyasal, ekonomik alanlarında önemli gelişmeler olmuştur. Milletlerarası hukuka göre yöneltilmekte olan kanal, 1958 yılında Mısır Başkanı Abdülnasır tarafından millileştirilmiştir.

Alıntı:
1869 yılında ingilizler tarafından açılmış olan ve akdeniz i kızıldeniz e bağlayan kanal. tarihte ilk olarak sokullu mehmet paşa tarafından fikir olarak ortaya atılmasına rağmen *açılması osmanlı devletine nasip olmamıştır. üzerinde avrupa ülkeleri tarafından bir çok kirli oyun oynanmış ve nihayetinde 1956 da ingiliz sömürüsünden kurtularak yönetimi mısır a geçmiştir. Kanalı ilk defa kullanıma açanlar bilindiği üzere ingilizler değil fransızlardır. ingilizler , bu durumdan son derece rahatsız olmuş ve kanaldan hisse sahibi olmak için fırsat kollamaya başlamışlardır. ekonomik açıdan zor durumda kalan ve hisselerini satmak zorunda kalan mısırlı'nın hisselerini aldıktan sonra kanalda söz sahibi olmuşlar ve bundan sonraki süreçte süveyş kanalı'ndan kolay kolay vazgeçmemişlerdir. her ne kadar portekizliler'in ümit burnu'nu keşfetmesiyle önceleri önemini kaybeder gibi olmuşsa da batıdan doğuya giden gemilere en kısa yolu sunduğundan daima revaçta olmuştur.ingilizleri'in I.dünya savaşı'nda osmanlı imparatorluğu'nun savaşa girmesini istememe sebeplerinden biri de süveyş kanalı'dır.(tabii ki, osmanlı'nın savaşa girerek cepheleri daha da genişletmemesi en temel sebepti) günümüzde halen değerini koruyan kanal sayesinde ortadoğu petrolünün büyük bir kısmı diğer ülkelere gönderilmek üzere çıkış yapmaktadır.
İngilizler yapıyo Fransızlar acıyo galıba..
bu ne yaa...
sınır katsayılarım arttı bak sımdı...
ben bole takıldımı kalırım ıste...

Konu nagihan tarafından (24-10-2009 Saat 20:59 ) değiştirilmiştir..
Alt 24-10-2009, 22:24   #3
sevgi
Misafir

kız allah napmasın seni ya gülmekten öldüm burdasen beni güldürdün akşam akşam allahta seni güldürsün emi
Alt 27-10-2009, 19:59   #4
nagihan
Senior Member

Karizma Gücü :

nıye ole dıyon ya...
cıddı bı mesele var ortada...
zaten okuldakı yenı tarıhcı...
Fransızlar dedı...
gecen senekı kıtaplar yanlıs yazmıs dogrusu Fransızlarmıs..
cok pıs mors oldum...
o kadar da emındım ya...
hala İngilizler dıyorum...!!!!
Alt 27-10-2009, 22:07   #5
sevgi
Misafir

Alıntı:
nagihan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
nıye ole dıyon ya...
cıddı bı mesele var ortada...
zaten okuldakı yenı tarıhcı...
Fransızlar dedı...
gecen senekı kıtaplar yanlıs yazmıs dogrusu Fransızlarmıs..
cok pıs mors oldum...
o kadar da emındım ya...
hala İngilizler dıyorum...!!!!
beni güldüren öğretmenle inatlaşman ondan güldüm niye kızıyonki
Alt 27-10-2009, 22:17   #6
nagihan
Senior Member

Karizma Gücü :

Alıntı:
sevgi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
beni güldüren öğretmenle inatlaşman ondan güldüm niye kızıyonki
o bılıyosa bende bılıyom...
suanda yanılıyo gorunsemde...
hocalarda yanılıyo bazen....
Alt 23-11-2009, 21:02   #7
Emir
Yeni Üye

Emir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Karizma Gücü :
Karizma Puanı : 33
Emir is on a distinguished road

İngilizlere kafayı takmışsın anlaşılan çalışmalar da İngilizlerde yer aldı ama kanalı açan şirket ve 99 yıllığına işletecek olan şirket fransız şirketi idi. Aslında derinlere inersek Firavun açmıştır deriz
Emir isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 26-11-2009, 11:10   #8
nagihan
Senior Member

Karizma Gücü :

böyle sonradana aynı kanıya vardım...
ama firavun konusunda bi fikrim yok...

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Üye ve 1 Tanrı Misafiri)

Seçenekler
Stil