Sinemasia.com * Güney Kore ve Uzak Doğu Sinema & Kültür Sitesi    

Go Back   Sinemasia.com * Güney Kore ve Uzak Doğu Sinema & Kültür Sitesi > Kültür - Sanat - Yaşam > Japonya

Seçenekler Stil
Alt 24-06-2009, 14:16   #1
chibi
Senior Member

chibi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Karizma Gücü :
Karizma Puanı : 4294
chibi has a reputation beyond reputechibi has a reputation beyond reputechibi has a reputation beyond reputechibi has a reputation beyond reputechibi has a reputation beyond reputechibi has a reputation beyond reputechibi has a reputation beyond reputechibi has a reputation beyond reputechibi has a reputation beyond reputechibi has a reputation beyond reputechibi has a reputation beyond repute
Japon Bayrağı Geleneksel Japon Kıyafetleri

Geleneksel Japon kıyafeti denilince ilk başta aklımıza kimono gelir biraz genişletelim bilgimizi

Kimono :Kimono vücudu saran ve belde geniş bir kuşakla (obi) bağlanan geleneksel ve dünyaca ünlü bir giysidir.Yeni yıl kutlamalarında, evlilik gibi özel günlerde, bayramlarda ya da mezuniyet günlerinde genç, yaşlı, kadın, erkek Japonlar çoğunlukla kimono giyer.İyi bir kimono çok pahalıdır. Japonlar kimonolarına gözleri gibi bakarlar. Kimonolar anneden kıza, babadan oğula aktarılarak giyilir. Kimonoyu ve obi'yi düzgün olarak takmak kolay değildir. Bunun için kadınlar özel ders alırlar.

Obi :Kuşak

Not:bekar bayanlar kolları uzun ya da kısa kimono giyebilirken evli bayanlar sadece kolları kısa kimono giyerler.

Evlilik ve benzeri resmi törenlerde, damatla gelin siyah kimonolar giyerek sorguçlarını takarlar. Erkekler kimonolarının üzerine çok geniş paçalı pantolonlar (hakama) ve bol ceketler (haori) giyerler.

Ayakkabı :Kimono giyildiğinde normal ayakkabı ve çoraplar giyilmez. Ayakkabı yerine yüksek tahta nalınlar (geta) olabileceği gibi pamuklu ya da deriden yapılmış (zori) sandaletler giyilir. Kimono ile özel pamuklu çoraplar olan (tabi) giyilir. Bu çorapların en ayırd edici özelliği başparmak yerinin de örülmüş olmasıdır. Çorapta baş parmak ile diğer parmaklar arasında, sandalet bağının geçmesi için oyuk bulunur.

Yukata :Kimonoya benzeyen diğer bir giyecek ise yakuta'dır. Yukata, pamuklu, basit, yazları festivallerde ya da evde bornoz gibi giyilen giyeceklerdir.

Happi :kısa kollu ceket

chibi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 24-06-2009, 14:22   #2
aFRo
Senior Member

aFRo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Karizma Gücü :
Karizma Puanı : 2702
aFRo has a reputation beyond reputeaFRo has a reputation beyond reputeaFRo has a reputation beyond reputeaFRo has a reputation beyond reputeaFRo has a reputation beyond reputeaFRo has a reputation beyond reputeaFRo has a reputation beyond reputeaFRo has a reputation beyond reputeaFRo has a reputation beyond reputeaFRo has a reputation beyond reputeaFRo has a reputation beyond repute

Alıntı:
chibi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
hep corapların parmak arası terlıklerden nasıl gectıgını dusunurdumnormal corapla parmak arası terlık deneyip yuh bu japonlar rahatsız fln demiştim ama meğer adamlar corapta boşluk yapmış hiç aklıma iki parmak arasında boşluk olabilir gibisinden bir düşünce gelmemişti
aFRo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 24-06-2009, 14:24   #3
dilos
Senior Member

dilos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Karizma Gücü :
Karizma Puanı : 13711
dilos has a reputation beyond reputedilos has a reputation beyond reputedilos has a reputation beyond reputedilos has a reputation beyond reputedilos has a reputation beyond reputedilos has a reputation beyond reputedilos has a reputation beyond reputedilos has a reputation beyond reputedilos has a reputation beyond reputedilos has a reputation beyond reputedilos has a reputation beyond repute

ne hoş giysiler..desenler..ne yazık oluyor dünya tüm bunları giderek terk edip bir blue jeane teslim oluyor..
dilos isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 24-06-2009, 14:25   #4
dilos
Senior Member

Karizma Gücü :
dilos has a reputation beyond reputedilos has a reputation beyond reputedilos has a reputation beyond reputedilos has a reputation beyond reputedilos has a reputation beyond reputedilos has a reputation beyond reputedilos has a reputation beyond reputedilos has a reputation beyond reputedilos has a reputation beyond reputedilos has a reputation beyond reputedilos has a reputation beyond repute

seneler önce bana Japonyadan bu pamuklulardan bir tane hediye gelmişti ..hayatımda bu kadar rahat bir şey giymedim..kimono der dururdum demek yukata imiş..
Alt 24-06-2009, 17:50   #5
chibi
Senior Member

Karizma Gücü :
chibi has a reputation beyond reputechibi has a reputation beyond reputechibi has a reputation beyond reputechibi has a reputation beyond reputechibi has a reputation beyond reputechibi has a reputation beyond reputechibi has a reputation beyond reputechibi has a reputation beyond reputechibi has a reputation beyond reputechibi has a reputation beyond reputechibi has a reputation beyond repute

Alıntı:
dilos Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
seneler önce bana Japonyadan bu pamuklulardan bir tane hediye gelmişti ..hayatımda bu kadar rahat bir şey giymedim..kimono der dururdum demek yukata imiş..
kesinlikle çok rahat, kesimi ve giyilişi çok basit hem de daha ucuz

Konu chibi tarafından (24-06-2009 Saat 17:58 ) değiştirilmiştir..
Alt 24-06-2009, 21:59   #6
Sema
film noir

Sema - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Karizma Gücü :
Karizma Puanı : 11525
Sema has a reputation beyond reputeSema has a reputation beyond reputeSema has a reputation beyond reputeSema has a reputation beyond reputeSema has a reputation beyond reputeSema has a reputation beyond reputeSema has a reputation beyond reputeSema has a reputation beyond reputeSema has a reputation beyond reputeSema has a reputation beyond reputeSema has a reputation beyond repute

Ben de edinmek isterim bir tane.Gidersek artık o taraflara alırız
Sema isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 24-06-2009, 22:31   #7
KaNeSHiRo

KaNeSHiRo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Karizma Gücü :
Karizma Puanı : 17114
KaNeSHiRo has a reputation beyond reputeKaNeSHiRo has a reputation beyond reputeKaNeSHiRo has a reputation beyond reputeKaNeSHiRo has a reputation beyond reputeKaNeSHiRo has a reputation beyond reputeKaNeSHiRo has a reputation beyond reputeKaNeSHiRo has a reputation beyond reputeKaNeSHiRo has a reputation beyond reputeKaNeSHiRo has a reputation beyond reputeKaNeSHiRo has a reputation beyond reputeKaNeSHiRo has a reputation beyond repute

Kimono Giyimi

yuki - kol
ushiromigoro - Arka ana bölge
uraeri - iç yaka
doura - üst astar
sodetsuke - Omuz dikiş yeri
fuki - ön kıvırım
sode - kol bölgesi
okumi - yaka altı
miyatsukuchi - Kol altı açık bölge
sodeguchi - kol açıklığı
tamoto - kol cebi
maemigoro - ana ön bölüm
furi - Kol altı uzun parça
tomoeri - yaka
eri - yaka
susomawashi - alt astar

Turgut Uyar

KaNeSHiRo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 24-06-2009, 23:12   #8
dilos
Senior Member

Karizma Gücü :

zor iş bu kimono giyimi Bir Geyşanın anılarında nasıl uğraşıyorlardı..bu kılıkar çok güzel de o tuhaf beyaz pudra ve sadece dudağın yarısına sürülmüş kırmızı ruj bana hep komik gelir..
Alt 24-06-2009, 23:24   #9
hknn
Senior Member

Karizma Gücü :
Karizma Puanı : 314
hknn is a jewel in the roughhknn is a jewel in the roughhknn is a jewel in the roughhknn is a jewel in the rough

ilk resim güzel
hknn isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 25-06-2009, 10:56   #10
chibi
Senior Member

Karizma Gücü :

Alıntı:
Sema* Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Ben de edinmek isterim bir tane.Gidersek artık o taraflara alırız
alalım canım gerçi çok pahalı ben çok almak istemiştim ama fiyatları görünce vazgeçmiştim düşünki onbin dolarlarla satılıyor sonra bir arkadaşım bana hediye etti ikinci el eski bişey ama çok güzel ne yapıcaksam evde duruyor giymek mümkün değil.. daha önce kimono giydim tam bir ölümdü giymek ve içinde durmak beli inanılmaz sıkıyor üstelik tek kat değil 3 kat bazen 4 kat oluyor bacaklarını aça aça yürümek mümkün değil o yüzden minik minik adımlarla yürüyormuş bu japonlar ama kesinlikle insan kendini güzel hissediyor

Konu chibi tarafından (01-07-2009 Saat 16:23 ) değiştirilmiştir..

Etiketler
geleneksel giysi, japon kültürü, kimono

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Üye ve 1 Tanrı Misafiri)

Seçenekler
Stil