Sinemasia.com * Güney Kore ve Uzak Doğu Sinema & Kültür Sitesi    
       
Alt 28-05-2009, 13:07   #1
Tuba
Misafir
 
Mesajlar: n/a
Standart Kore Gelenekleri

işte korenin gelenekleri,örf ve adetleri,töreleri

Aile Yaşamı

Geleneksel Kore’de, tipik bir aile genellikle birlikte yaşayan üç veya dört kuşaktan oluşan geniş bir ailedir. Bebek ölümleri yüksek olduğundan ve büyük aile olmak bir değer olduğundan çok çocuk sahip olmak arzulanmaktadır. Yine de, 1960 ve 1970 li yıllardaki hızlı endüstrileşme ve ülkenin şehirleşmesi doğum kontrolünde etkinliği sağlamıştır. Bir ailedeki ortalama çocuk sayısı 1980 li yıllarda iki ve hatta daha aza düşmüştür.
Eski bir Konfüçyus geleneği olarak en yaşlı erkek çocuğun ailenin başına geçmesi, erkek çocuklara verilen önemi arttırmıştır. Bu sorunu çözmek için, hükümet erkek ve kız çocuklarının eşitliğini garantileyen aile ilgili yasaları tümüyle yeniden düzenlemiştir.
Ülkenin endüstrileşmesi yaşamı daha komplike hale getirmiştir. Genç evli çiftler büyük ailelerinden ayrılmaya başlamışlardır ve kendi evlerinde yaşamaya başlamışlardır. Şu anda hemen hemen tüm aileler çekirdek aile yapısındadır.

evlilikler
Koreliler evliliği kişinin hayatındaki en önemli olay olarak görürler. Günümüzde boşanma oranları hızla artsa da, boşanma çiftler için de aileleri için de hoş karşılanmayan bir durumdur.
Günümüzün tipik bir evlilik töreni eski zamanlarda olduğundan farklıdır. Öncelikle batı tipi bir evlenme töreni bir düğün salonunda veya klisede yapılır. Gelin beyaz bir elbise giyer, damat tuxedo giyer. Sonrasında gelin ve damat renkli geleneksel giysilerle geleneksel bir törene katılırlar.


jerye
Geleneksel bir Kore inancına göre, kişi öldüğünde, ruhu hemen ayrılmaz. Ruhu dört kuşak boyunca akrabalarıyla birlikte kalır. Bu süre boyunca ölü halen bir aile üyesi olarak kabul edilir ve Sollal (Lunar Yeni Yıl Günü) ve Chuseok (Kore Şükran Günü) gibi özel günlerde ataları ile akrabaları arasındaki bağlar yeniden anılır. Koreliler atalarını şükranla andıklarında mutlu ve iyi yaşayacaklarına inanırlar.

vücut dili

Bir kişiyi el işareti ile çağırırken avuç içi aşağıya gelecek şekilde işaret yapın ve parmaklarınız birbirine değerken aşağı yukarı hareket ettirin. Avuç içi yukarı bakarken el işareti ile çağırmak (ve özellikle de tek parmak kullanmak) kaba bir davranıştır. Çünkü Koreliler bu işareti sadece köpeklere yaparlar.

ondol

Geleneksel Kore odaları çok fonksiyonludur. Odalar özel bir amaç için ayrılmamıştır ve örneğin özel bir yatak odası veya yemek odası yoktur. Masa ve hasırlar gerekli olduğunda getirilir. Birçok insan ince hasırlar üzerinde, zeminde oturur ve uyurlar.

Konu Sema tarafından (17-07-2009 Saat 01:22 ) değiştirilmiştir..
  Alıntı ile Cevapla
Alt 28-05-2009, 13:08   #2
Tuba
Misafir
 
Mesajlar: n/a
Standart

Ev

Kore’nin geleneksel tarzda inşa edilen evlerine Hanok denir. Kore’nin eski evleri görünüş ve yapı itibariyle doğayla uyum oluşturacak şeklinde olup doğallık ve çevrecilik özelliği taşır. Evin inşa malzemesi çoğunlukla doğaldır. Genelde taş ya da ahşap, toprak vs kullanılıp, pencere ya da kapıya ağaçtan yapılan Kore kâğıdı sürülerek doğal güzellik daha da korunurdu. Koreliler, çatıya kiremit koyarak inşa edilen kiremitli ev ya da pirinç samanı koyarak inşa edilen saman evlerde yaşarlardı. Uçacakmış gibi yükselen kiremitli evlerin görünüşüyle hoş ve sıcak görünüşlü saman evler doğayla uyum içinde olan atalarıın hayatı ve erdemini hissettirmektedir.

Kiremitli evlerin çevresi toprakla örüdükten sonra onun üstü yuvarlak kiremitlerle örtülürdü. Saman evlerin çevresine ise çalı ağaçları yada altın çan çiçekleri ile çitler yapılırdı.

Oda kapısına pencere kâğıdı yapıştırıp hava değişimi doğal bir şekilde halledilerek yine uygun miktarda güneş ışığının odaya girebilmesi sağlanırdı. Yerden ısıtma sistemi olan “Ondol” sistemi kullanılırdı. Ondol, mutfağın şöminesi yakılarak bu ısının odaların zemine yayılmasını sağlayan ısıtma sistemine denir. Şömine genelde mutfağa konur ve en büyük odanın da mutfağın yanına yapılması yaygındır. Hanok’un duvarı toprak kullanılarak yapılır ki toprak duvar hava soğukken odanın içini ısıtıp, sıcakken de serin tutar.

Hanoklar bahçelidir ve genelde doğanın yapısı bozulmadan doğal bir manzara oluşturularak düzenlenir. Bahçelerini özel olarak düzenleten soylu aileler olsa da büyük çoğunluk doğayla uyumlu bir bahçe düzenlemesi yapar. Normal halktan insanların evleri genelde ön tarafta bir avlu ve arka tarafta güneş ışığını iyi alan çömleklerin konulduğu arka bahçeden oluşur. Çömlek koymak için hazırlanmış bölüme değişik salça ve sosların konduğu küpler dizilir ve çevresine ya da avlu kenerına çiçek dikilerek bahçe süslenirdi.

Coson Dönemi Zengin EvleriSoyluların evleri iki bölümden oluşmaktaydı. Ana bölümde kadınlar odası, Sarang odası(aile reisinin kullandığı), ek oda ve hizmetçilerin odası bulunurdu. Konfüçyanizmin etkisiyle sadece evin kadınlarının kullandığı kadınlar odası ile sadece erkeklerin kullandığı sarang odası disiplinli bir şekilde birbirinden ayrılırdı. Dış bölümde ataların lahiti ya da onlara ait hatıraların saklandığı Sadang alanı bulunurdu.
  Alıntı ile Cevapla
Alt 28-05-2009, 13:13   #3
Tuba
Misafir
 
Mesajlar: n/a
Standart

BAYRAMLAR
Yılbaşı
Sol ay takviminin birinci ayının birinci günüdür. Bir yılın ilk hareket günü olduğu ve yeni bir yıla başlandığı için kesinlikle önemli bir gündür. Bu yüzden bugün davranışlara dikkat edilir, akrabalar toplanıp güzel bir yemekler yenir birlikte çeşitli oyunlar oynanırdı.

Ay Takvimi nedir?Uzakdoğu kültüründe gökyüzünün hareketlerinden ay temel alınarak ayın hareketlerine göre takvim yapılmıştır. Kore’de Deborım(Ocak ayının 15.günü), Yudu(Haziran ayının 15.günü), Bekcung(Temmuz ayının 15.günü), Çusok(hasat- Ağustos ayının 15.günü) gibi ayların 15. günleri sembol olarak kabul edilerek 15.gün bayramları kutlama eğilimi güçlüydü.
Yılbaşı sabahı erkenden yemek ve içki hazırlanarak ataları anma merasimi yapılır ve buna ‘Congço Merasimi’denir. Genelde bu merasim bittince yaşlıların önünde sırayla secdeye varılarak yeni yılın ilk selamı verilir ki buna da Sebe(yeni yıl kutlaması) denir. Ailede yeni yıl kutlaması bittince merasim sofrasındaki pirinç topağı çorbasıyla kahvaltı yapılır. Sonra tekrar akraba ve komşuların büyükleri ziyaret edilerek yeni yıl kutlaması yapılır. Yeni yılı kutlanan büyükler yaşça büyük misafirlere içki yada yemek, çocuklara da kurabiye ya da yeni yıl harçlığı verir. Bu yeni yıl harçlığı ve lezzetli yemekler, güzel yeni yıl kıyafeti gibi şeyler çocukların eğlenceli yılbaşını dörtgözle beklemesinin sebeplerinden bir kaçıdır.

Yılbaşı gününde Yunnori, ip atlama, uçurtma uçurma gibi geleneksel oyunlar oynanır. İp atlama genellikle sadece kadınların oynadığı hareketli ve coşkulu bir oyundur.

Ayının 15. Günü(Congvol Deborım)
Deborım(Dolunay)’ın anlamı, tarımı temel alan Kore kültürünün sembolik yönünden bakıldığında ay- tanrıça- dünya bereketi temsil etmekteydi. Ocak ayının 15. gününde ayı karşılama, ayla fal bakma, ay evi yakma gibi ayı merkez alıp, sembolize eden etkinlikler yapılır.

Ay takviminin ilk ayının 15. gününde beş çeşit tahılla Okokpap yapıp, yosun ya da değişik bitkilerle sarma sarıp, salamura yapılmış 9 çeşit sebze bir arada yenirdi. Ayrıca günümüzde de kulakların iyi duymasını sağladığı söylenen ‘Gübalgi içkisi’ içilerek, kabuğu sert olup ‘Burom’ diye adlandırılan ceviz, kestane, fıstık, yer fıstığı gibi yemişlerin çıbanı önlediğine inanılarak ısırılırdı.

Bu günün sabahı çocuklar arkadaşlarıyla buluşup birbirlerine isimleriyle seslenerek gönülsüz cevap verenlere ‘Benim sıcaklığın sende’ derler. Böyle söylendiğinde bir yıl boyunca kendini bunaltacak sıcaklığı cevaplayan arkadaşına sattığı için sıcaktan rahatsız olmayacaktır.


HasatHasat zamanı ay takvimine göre Ağustos ayının 15. günü olup bir yıldaki ayın en aydınlık hali bugünde görülmektedir. Hasat döneminde turfanda tahıllarla ballı pirinç lokumu(songpyon) yapıp Torantang kaynatılarak hurma, kestane, hünnap vs turfanda meyvelerle ataları anma merasimi için sofralar kurulur, mezarlıklar ziyaret edilir. Merasim sofrasında o yılın ilk hasat edilen meyveleri ya da tahıllar hazırlanarak atalara teşekkür edilip tören bitince mezarlık ziyareti yapılır.

Dolunayın altında şenlikler yapılıp, yemekler yenir, içkiler içilir, oyunlar oynanarak dans edilir. İp atlama, güreş, bezirgânbaşına benzer oyunlar oynanmaya başlar.

Kış Gündönümü
Güneş takvimine göre doğadaki değişimlerin 24’e ayrılarak ifade edilmesi 24 Colgi şeklindedir. Kış gündönümü ay takvimine göre gündüzün en kısa gecenin ise en uzun olduğu 29 Kasım gününe denir. Kasım ayının ilk yarısı ‘çocuk gündönümü’, ayın ortaları ‘orta gündönümü’, Kasım ayının sonu da ‘yaşlı gündönümü’ diye değişik şekilde adlandırılır. Bu gün her ailede pat lapası yapılarak atalara sunulur. Duvarlara ve giriş kapısına serpilir. Böyle yapıldığında kötü ruhların gittiğine inanıldığı için pat fasülyesinden yapılan lapa Koreliler için basit bir yemek değil inançsal bir anlam da taşır. Kötü felaketleri kovduğu inancıyla bu lapaya pirinç unuyla topaklar yapılarak atılır ve tekrar kaynatılarak kişinin yaşı sayısında topak yenir.
  Alıntı ile Cevapla
Alt 28-05-2009, 13:18   #4
Tuba
Misafir
 
Mesajlar: n/a
Standart

Geleneksel Müzik

Kore’nin geleneksel müziğine ‘Gugak’ denir. Uzun bir tarihe sahip Kore halkı, eskiden beri dansı ve şarkıyı sevmiştir. Buna mukabil müziğin tarihi de çok eskiye dayanır. Geleneksel müzik ilk başlarda kalabalık insanların toplanarak yaptıkları gökyüzüne tapınma törenleriyle başlamıştır. Ondan sonra Üç Krallık Döneminde girildiğinde dış ülkelerle yapılan kültürel değişimin artması sonucu geleneksel müzik daha da gelişmiştir. Ondan sonra çeşitli dönemleri aşarak 1951 yılında Ulusal Müzik Enstitüsünün açılmasından itibaren profesyonel klasik müzik insanları yetiştirme gibi klasik Kore müziğini koruyup yücelten faaliyetler gerçekleşmeye başladı. Günümüzde Kore kültürü koruyup seven halkın içten ve derin düşünceleriyle Kore kültürünün yenilenmesi, korunması, geliştirilmesi için birçok faaliyetler gerçekleştirilmektedir.

Pansori
Kore operası diyebileceğimiz Pansori halk kültürünün gelişmesiyle birlikte Coson hanedanlığının son dönemlerinde geniş alana yayılan bir sanattır. 19.yy’ın son yarısında Şin Cehyo tarafından Pansori düzenlenmiştir. Ondan sonra Pansori 12 bölümden 5 bölümü yaygın bir şekilde söylenmeye başlanmış, birçok insanın rollerini paylaşarak gerçekleştirdiği bir sahne oyunu haline gelmiştir.

Pansori bir ses sanatçısı davulcunun davul sesi ritmine uyarak uzun bir hikayeyi şarkıyla seslendirdiği tek kişilik operadır. Ses sanatçısı elinde yelpazeyle şarkı söyler ve kadın erkek herkes Hanbok giyer.

Pansorinin içeriği genelde halkın yaşadığı gerçek olayları temel alır. Halkın büyük çoğunluğu ana karakterler olarak sahneye çıkıp, onların duygu ve zengin insanlığı tüm gerçekliğiyle sergilenir.

Pansori 12 oyundan oluşmaytaydı. Ancak bunlardan sadece Çunhyang Ga•Şimçong Ga•Hıngbo Ga•Sugung Ga•Cokbyok Ga isimli 5 oyun günümüze kadar ulaşabilmiş geniş kitleler tarafından sevilmiştir.


Halk Şarkıları
Minyo, Kore halkının duygularıyla geleneğini, nefesini içinde barındıran şarkılardır. Bu şarkılar, tüm halkın içinden çıkıp geniş kitlelere yayılan, halkın özgün sesi diye adlandırılabilir. Ne zaman, kimin tarafından yazıldığı bilinmeyen, ağızdan ağıza iletilerek ortaya çıkan anonim Minyolar kişiye göre serbest biçimlerde söylenir. Minyolar, suyun akışı gibi yumuşakça akıp giden melodi ve neşeli ritmin birbiriyle uyuşmasıyla her söylenişinde daha derin ve güzel bir ses şeklinde yeniden yaşatılır. Minyolar Kore halkının ruhuyla dolu olan muhteşem ses ve melodi akışıdır. En tipik minyo Arirang’dır.

Pungmul OyunuPungmul, Korelilerin karakterini en iyi ifade eden bir dans olarak Kore dansları içinde en köklü bir geçmişe sahiptir. Pungmul, iş yaparken hissedilen zorlukları insanın üzeriden alarak işin verimliliğinin artırır. Çiftçilerin tek yürek olmalarını sağlar ve bir yıl boyunca tarımın verimli olması için tanrılara dua edilen bir şenlik olarak ortaya çıkmıştır. Kore halkı eskiden beri tarımı bu dünyadaki en önemli iş olarak kabul etmiş, bu sebeple de her bölgede kendine özgü Pungmul danslarını geliştirmiştir.

Pungmul dansı kişinin coşmasını sağlama ve insanları uyumlu bir şekilde bir araya getirme gücüne sahiptir. Çiftçilerin bir oyun olarak zevk aldıkları Pungmul dansı zaman akıp geçtikçe yavaş yavaş bir sanat halinde dönüşmüş ve Kore halk danslarının temel unsuru olmuştur.

1978 yılında Kim Doksu’nun kurduğu Samullori Grubu, Pungmul dansını Gwanegari, Cangu, Jing, Buk adlı 4 çalgıdan oluşan yeni bir gösteri haline getirmiş ve bu gösteri Samullori olarak tanınmaya başlamıştır. Pungmul gösterisi normalde ayakta sergilenirken Samullori oturarak yapılan dört çalgılı bir gösteridir. Bu dört çalgının her biri doğa ile özdeşleşmektedir. Gwengari şimşek çakması, Jing rüzgâr, Cangu yağmur ve Buk da bulutun sesidir.


Maske Dansı
Şilla döneminde başlayan Maske dansı, maske kullanılarak hem dans hem sohbet hem de şarkı içeren bir çeşit tiyatro oyunudur. Maske dansı ilk başlarda maskenin kendisinden çok gösteri yapanın hitabet yeteneği temeline dayanmaktaydı. Daha sonra bir oyun haline dönüşmüştür. Maske danslarından en bilinenleri, kötü kaderi kovup iyi kader dileğini içeren ‘Byoksa Maske Dansı’, tüm köylülülerin beraber yaptıkları ‘Köy Maske Dansı’ ve gezginlerin ustalıkla yaptıkları maske dansıdır.

Maske dansı halkın bastırılmış duygularını ortaya çıkarmak için yapılan bir danstır. Genelde ay takviminin ilk 15. günü(Deborım), Buda Günü, 5. ayın 5. günü(Dano), 8. aydaki hasat bayramı gibi özel günlerde bayram dansı olarak yapılmış, bunun dışındaki ulusal festivaller de de bu danslar sergilenmiştir.

Gangnıng Gvanno Maske Oyunu, Bukçong Aslan Oyunu, Hahö Byolşin Şaman Töreni, Songpa Sande Oyunu, Bongsan Maske Dansı, Tongyong Ogvangde, Gangnyong Maske Dansı, Inyul Maske Dansı gibi günümüzde de sergilenen bir çok maske dansı vardır.Geleneksel Sanatlar
Kore resim sanatının kökeni bronz çağında çizildiği tahmin edilen kaya resimlerine dayanmaktadır. Ancak asıl anlamındaki resim sanatının gelişmesi Üç Krallık döneminden sonradır.

Üç Krallık dönemine ait Goguryo halkının güçlü karakterini, yaşam görüntülerini bizlere tanıtan Goguryo’nun kral mezarlarında bulunan duvar resimlerinden Suryom resmi, Pungsok resmi, Muyong resimi, Saşin resmi gibileri vardır. Bekce Hanedanlığında zarif ve estetik güzelliği oldukça fazla bir resim sanatı gelişmiştir. Ayrıca Şilla’nın kral mezarlarından Çonmaçong’daki Çonma resmi Şilla resim sanatının güzelliğini gözler önüne sermektedir. Bunun gibi Goguryo, Bekce, Şilla hanedanlıklarından oluşan Üç Krallık Dönemi sanatı, karşılıklı ahenk oluşturarak Kore kültürünün gelişmesinin temeli olmuşlardır.

Goryo döneminde Çin’in etkisiyle doğa resimlerinin yanında Budist tapınaklarında duvar resimleri gibi Budist resimler çok çizilmiştir. Coson döneminde birçok türde çeşitli resimler çizilmiştir.

Geleneksel resimi yağlı boya ile çizilen batı tarzı resimlerden farklı olarak, kâğıda ya da ipek kumaşlara yapılan, renkleri bütün doğallığıyla yaşatan sulu boya resimlerdir. Boyama yöntemine göre sınıflandıracak olursak siyah mürekkeple çizgilerle boşlukları yaşatan Sumukhva, bunun üzerinin incecik boyanmış hali olan Sumuk Damçehva ve siyah çizgilerin üzerinin koyuca boyandığı Çesekhva olmak üzere üç çeşit yöntemden söz edilebilir. Geleneksel resmin türleri aşağıdaki gibidir.

- Doğa resimleri Dağ, nehir, vadi, kayalıklar gibi tabiatı konu alan resimler
- İnsan resimleri : Portre, güzel kadınlar gibi insanları konu alan resimler
- Kayıt resimleri: Tarihi olayları ya da özel insanları gerçekçi bir şekilde konu alan resimler
- Çiçek ve kuş resimleri: Çiçeklerle kuşları konu alan resimler
- Bilgin resimleri: bilim adamlarının ya da soylu insanların eğitim ya da hobi amaçlı çizdikleri resimler
- Deniz canlıları resimleri: Balıklar, denizkızları, karides gibi deniz canlılarını konu alan resimler
- Gelenek resimleri: Halkın yaşayışını görüntüleyen resimler
- Halk resimleri Toplumun yaşam tarzını olduğu gibi yansıtan, sanat dersi almamış halktan ressamların çizdiği gerçekçi ve mütevazı resimlerÇömlekler
Toprağa bir şekil verip ateşte pişirilmesi sanatına çanak-çömlek(Doca) sanatı denir. Kore halkı 7-8 bin yıl önce toprak kapları kullanmaya başlamış, Şilla döneminin sonlarında gerçekleşen Çin’le ticaret vasıtasıyla yeşil porselen tekniği kabul edilmiştir. Yeşil porselen Goryo döneminde girerek Kore’ye özgü bir yeşil renkle gelişmiş, onun bu muhteşemliği dünyada tanınmış ancak Goryo’nun sonuna doğru giderek yok olmuştur.

Coson’un ilk dönemlerinde Bunçong Sagi denilen sade bir güzellik taşıyan porselenler yapılmış, bundan sonra da sade beyaz renkli Bekca ve Çonghva Bekca porselenleri ünlenmiştir. Kore seramiği iyi toprakla yapılır, kaliteli ve berraktır. Kendine özgü ve sağlam bir güzellik taşıması en büyük özelliğidir.

Kore çömlek sanatında toprak, yeşil porselen, Bunçong Sagi, Bekca, Onggi vs. vardır.
  Alıntı ile Cevapla
Alt 28-05-2009, 13:21   #5
Tuba
Misafir
 
Mesajlar: n/a
Standart

Giyim
Kore’nin yaşam tarzına uygun yapılan “Kore’ye özgü kıyafet” “Hanbok” diye adlandırılır. Kore kültürünün sembolü diye de söylenebilinir. Hanbok’ta dikey çizgilerle yatay çizgilerin ahenk oluştuğu için görünümü çok güzeldir ve ayrıca beden kusurlarını de çok güzel örter.

Hanbok’un güzelliği ceket ve bel kısmının yumuşak çizgileriyle uçacakmış gibi yükselen Boson adlı çorapların burnundadır. Ayrıca Hanbok ceketinin beyaz yakası kıyafetin tümünün dengesini sağlayıp Hanbok’un zarifliğini bir kat daha gözler önüne sermektedir. Özellikle beyaz patiska etek ceket giyen Kore kadınlarının görünüşü, saf ve duru olup klasik güzelliğin mükemmelliğini gösterir. Hanbok’u şık bir şekilde giymek istenirse iç kıyafet iyi giyilmelidir ki kıyafetin stili yaşasın. Aslında Hanbok’un ana rengi beyazdır ancak mevsime ya da kutlama merasimi gibi olaylara göre giyme usulü, metaryalleri, renk tonları hep farklılık gösterir.

Günümüzde sadece bayram ya da aile içi bir faaliyet zamanında Hanbok giyilir ve günlük yaşamda batı tarzı kıyafetler giyilmektedir. Son zamanlarda Hanbok’un artı noktalarının yanında kullanışlılığını da yaşatan sade Hanbok’lar çok yaygınlaşmakta ve normal kıyafet olarak kullanan kişiler de artmaktadır.
  Alıntı ile Cevapla
Alt 17-09-2009, 22:49   #6
sevgi
Misafir
 
Mesajlar: n/a
Standart

Prince's First Loveyi izlerken başroldeki çocuk kızı yanına çağırırken,avuç içi aşağıya gelecek şekilde işaret yaparakve parmaklarını birbirine değdirerek,aşağı yukarı hareket ettirerek çağırmıştı.çok gülmüştüm o sahneye ne biçim yapıyo diye ama gelenekleri böyleymiş öğrendiğim iyi oldu
  Alıntı ile Cevapla
Alt 24-10-2009, 23:50   #7
azra*
Misafir
 
Mesajlar: n/a
Standart

ewlilikleri gzl miş yani hosuma gitti
  Alıntı ile Cevapla
Alt 25-10-2009, 13:12   #8
minyoran
Senior Member
 
minyoran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Sep 2009
Bulunduğu yer: ankara
Mesajlar: 1.830
Karizma Gücü :
Karizma Puanı : 2087
minyoran has a reputation beyond reputeminyoran has a reputation beyond reputeminyoran has a reputation beyond reputeminyoran has a reputation beyond reputeminyoran has a reputation beyond reputeminyoran has a reputation beyond reputeminyoran has a reputation beyond reputeminyoran has a reputation beyond reputeminyoran has a reputation beyond reputeminyoran has a reputation beyond reputeminyoran has a reputation beyond repute
Standart

ayyy aynı bizim geleneklerçok hoşuma giti
__________________
SARANGHAE LEE MİN HOO


Queen Seon Duk (선덕여왕)
kim nam gi(bidam)
lee min hoo
ss501
bigbang
minyoran isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Üye ve 1 Tanrı Misafiri)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı

Hizli ErisimPowered by vBulletin® Version 3.8.0
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
 
SINEMASIA.COM 2008-2015