Sinemasia.com * Güney Kore ve Uzak Doğu Sinema & Kültür Sitesi    

Go Back   Sinemasia.com * Güney Kore ve Uzak Doğu Sinema & Kültür Sitesi > Sinema Diğer > Oyuncular > Aktrisler

Seçenekler Stil
Alt 07-02-2011, 17:10   #1
grönte
Senior Member

grönte - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Karizma Gücü :
Karizma Puanı : 7858
grönte has a reputation beyond reputegrönte has a reputation beyond reputegrönte has a reputation beyond reputegrönte has a reputation beyond reputegrönte has a reputation beyond reputegrönte has a reputation beyond reputegrönte has a reputation beyond reputegrönte has a reputation beyond reputegrönte has a reputation beyond reputegrönte has a reputation beyond reputegrönte has a reputation beyond repute
Standart Jeon Do-yeon (전도연) Biyografisi, Resimleri, Filmleri ve Yorumlar

İsmi: Jeon Do-yeon (전도연 / Chŏn Toyŏn)
Doğum Tarihi: 11 Şubat 1973
Doğum Yeri: Seul, Güney Kore
Boyu: 1.65 m
Kan Grubu: 0
Burcu: Kova
Eğitim Durumu: Seoul Art Jr. College, Koryo University (computer science major) (?)
Medeni Durumu: Kang Shi-kyu ile evli, bir kızı var

Kısa Biyografisi: Çıkış filmi olan ve Koreli erkek oyuncu Han Seok-gyu karşısında oynadığı 1997 yapımı The Contact filmine kadar televizyon dizilerinde rol aldı. Bundan sonra Harmonium in My Memory'deki okullu kızdan Happy End'deki eşini aldatan kadına kadar çok çeşitli roller üstlendi. 1999'da yerel Chungryong Awards ödül töreninde en iyi kadın oyuncu ödülünü Harmonium in My Memory'deki rolü üzerine aldı...

Dizi:
On Air (SBS, 2008)
Lovers in Prague (SBS, 2005)
Shoot for the Stars (SBS, 2002)
Love Story: Host of Memory (SBS, 1999)
What You Cherish Can Never Be Forgotten (MBC Best Theater, 1998)
Star In My Heart (MBC, 1997)
Snail (SBS, 1997)
일요가족극장 : 간이역 (MBC, 1996)
Until We Can Love (KBS, 1996)
Project (KBS, 1996)
Sunny Place of Youth (KBS, 1995)
General Hospital (MBC, 1994)
Love is Blue (SBS, 1994)
Scent of Love (SBS, 1994)
Our Paradise (MBC, 1990)

Film:
Countdown (2012 - Çekiliyor)
The Housemaid (2010)
My Dear Enemy (2008)
Secret Sunshine (2007)
You Are My Sunshine (2005)
My Mother, the Mermaid (2004)
Untold Scandal (2003)
No Blood No Tears (2002)
I Wish I Had a Wife (2001)
Happy End (1999)
The Harmonium in My Memory (1999)
A Promise (1998)
The Contact (1997)

Tiyatro (?):
The Queen of Opera Tears (1998)
Educating Rita (1997)

Aldığı Ödüller (bazıları):
2007 60th Cannes Festival: Best Actress (Secret Sunshine)
2002 23th Blue Dragon Award: Most Popular Artist
2000 20th Blue Dragon Award: Best Actress (The Harmonium in My Memory)
1999 8th Spring Film Festival: Best Actress (Happy End)
1999 20th Film Critic Award: Best Actress (Happy End)
1999 37th Dajeon Cinema Award: Best Actress (The Harmonium in My Memory)
1998 18th Blue Dragon Awards: Best Newcomer (The Contact)
1997 35th Dajeon Cinema Award: Best Female Newcomer (The Contact)

Kaynaklar:
http://www.imdb.com/name/nm0161133/bio#quotes
http://en.wikipedia.org/wiki/Do-yeon_Jeon#Awards
http://wiki.d-addicts.com/Jun_Do_Yun#Awards
07.02.2011

Konu grönte tarafından (27-02-2011 Saat 18:18 ) değiştirilmiştir..
grönte isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 07-02-2011, 17:19   #2
grönte
Senior Member

Karizma Gücü :
grönte has a reputation beyond reputegrönte has a reputation beyond reputegrönte has a reputation beyond reputegrönte has a reputation beyond reputegrönte has a reputation beyond reputegrönte has a reputation beyond reputegrönte has a reputation beyond reputegrönte has a reputation beyond reputegrönte has a reputation beyond reputegrönte has a reputation beyond reputegrönte has a reputation beyond repute

Çok beğeniyorum bu kadının oyunculuğunu. Festival de Cannes, Milyang için ödül verse de şimdiye kadar izlediğim tüm filmlerindeki oyunculuğu ödüllüktü zaten...

YASAL UYARI: Sigara Sağlığa Zararlıdır!
Alt 07-02-2011, 22:32   #3
grönte
Senior Member

Karizma Gücü :

24 Ekim 2007

Jeon Do-yeon Röportaj

SEUL, Güney Kore (CNN) -- Jeon Do-yeon ''Secret Sunshine''daki performansıyla bu yılki Cannes Film Festivalinin en iyi kadın oyuncu ödülüne uygun görüldü. Memleketi Kore'de dokunaklı dizilerdeki ve değişik filmlerdeki bağımsız oyunculuğuyla ünlenmiş olan Jeon, bu saygın ödülü (tuzlayayım da kokmasın ödülleri) kazanan ilk Asyalı. Güney Kore'nin en ünlü kadın oyuncusu, şöhretindeki yükselişi konuşmak üzere Talk Asya'ya katılıyor ve sunucu Anjali Rao ile Seul'de Daehango'nun kültür kokan semtinde gezintiye çıkıyor.

R: Bu yıl kazandığınız en iyi kadın oyuncu ödülüyle başlayalım. Şimdiye kadar böyle saygın bir ödülü(!) kazanmış ilk Koreli olmak nasıl?

J: Öncelerde böyle kayda değer bir ödülü kazanmış ilk Koreli ya da ilk Asyalı olmamın önemini gerçekten düşünememiştim. Gelgelelim şimdi, düşündükçe, Batılı olsun Asyalı olsun ayrım gözetmeksizin daha çok kadının, daha çok kadın oyuncunun bu itibarlı film festivalinde ödüller kazanmasının daha önemli olduğunu düşünüyorum. Ve şimdi düşündüğümde, bununla oldukça gurur duyuyorum ve üstelik şimdi daha iyi bir başarı göstermem gerektiğine inanıyorum.

R: Cannes gibi uluslararası etkinliklerin bir oyuncunun uzmanlığını belirlemede ne kadar önemli olduğunu düşünüyorsunuz siz?

J: Bunun etkisini ya da önemini anlayıp anlamamamı bir yere bırakıp ödülün öneminin, örneğin Variety'deki gibi, en etkileyici 50 kadın içine seçilmek gibi şeylerdeki yansımasını gördüğümü düşünüyorum. Ama kesinlikle bir kadın oyuncu için bu gibi ödüllerin, içlerinden seçimde bulunabileceğim filmlerin çeşitliliğini bollaştırdığına inanıyorum.

R: Cannes'daki başarınız genel anlamda Güney Kore film endüstrisi için ne demek?

J: Ben kendim Kore film endüstrisine çok büyük etkisi olmasını umuyorum, çünkü uluslararası film festivallerine dair pek deneyimim yok. Bizzat kendim film festivallerinin çoğunlukla yönetmen odaklı olduğunu duydum. Koreli ve kadın bir oyuncu olarak benim bu ödülü kazanmamla bu durumun film festivallerinin, bunların odak noktasının erkek ve kadın oyunculara doğru kaydığı bir dönüm noktası olageldiğini duydum.

cnn.com/asia, talkasia'dan alıntıdır.

Arkasını arayanlar: http://edition.cnn.com/2007/WORLD/as...eon/index.html

Konu grönte tarafından (27-02-2011 Saat 18:04 ) değiştirilmiştir..

Etiketler
do-yeon, jeon, kore, oyuncu

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Üye ve 1 Tanrı Misafiri)

Seçenekler
Stil